Očkování proti sezónní chřipce 2017/18 zahájeno

Od 4.9.2017 očkujeme proti chřipce.

Očkování je vhodné pro všechny, kteří si nepřejí chřipkou onemocnět (včetně těhotných). U zdravých dospělých očkování brání nákaze chřipkou (a z ní plynoucí pracovní neschopnosti a finanční ztrátě min. 30% ze mzdy), u seniorů očkováním předcházíme rozvoji komplikací chřipky – zápal plic, hospitalizace, úmrtí.

Očkování zde  ZDARMA pro:

  • osoby nad 65 let věku
  • osoby s farmakolog. řešeným onemocněním srdce a cév, dýchacích cest, ledvin, diabetem
  • osoby po splenektomii (odstranění sleziny) nebo po transplantaci krvetvorných buněk

Avšak i ostatním klientům všechny zdravotní pojišťovny očkování zcela nebo částečně proplácí. Cena za vakcínu včetně aplikace je 350 Kč.


Chřipka

Je vysoce nakažlivé virové onemocnění, které se přenáší kapénkami – vzduchem a přímým kontaktem. Postihuje všechny věkové skupiny a může vyvolat epidemii až pandemii. Nejohroženější skupinou jsou malé děti a senioři a to z důvodů komplikací plynoucích z onemocnění chřipkou, pro které často bývají hospitalizováni. Chřipka se projevuje rychlým vzestupem teplot až k 39st, zimnicí, třesavkou, bolestmi svalů a kloubů. Od 2. dne se objevuje suchý dráždivý kašel, pálení za hrudní kostí při kašli. Kašel se postupně stává produktivní. Dráždivý kašel může přetrvávat 1-2 týdny, únava často zůstává 2-4 týdny.

Léčba chřipky

Antibiotika nefungují, a proto nemá smysl je podávat. Nemocní odpočívají na lůžku, horečky (> 38 °C) sráží paracetamolem (Parelen 500mg 1,5- 2 tbl až 3x denně a/nebo ibuprofenem 400 mg 3x denně. Přetrvávají-li horečky i 4. den, je nutné navštívit svého lékaře, který vyloučí možné komplikace.

Očkování proti chřipce

Nejúčinnějí prevencí onemocnění je očkování,které zabrání nákaze v 70-90% a sníží výskyt komplikací až o 80%.

Během zimních měsíců se objevují i jiné infekce dých. ústrojí, proti kterým očkování proti chřipce neposkytuje ochranu (tzv. běžná nachlazení – rýma, bolesti v krku, kašel teploty 37-38st). Zpravidla při nich nedochází k životu nebezpečným komlikacím na rozdíl od chřipky.