Očkování proti chřipce

Dne 17.9.2019 jsme zahájili očkování proti chřipce.

Očkování je vhodné pro všechny, kteří si nepřejí chřipkou onemocnět (včetně těhotných). U zdravých dospělých očkování brání nákaze chřipkou (a z ní plynoucí pracovní neschopnosti a finanční ztrátě min. 30% ze mzdy), u seniorů očkováním předcházíme rozvoji komplikací chřipky – zápal plic, hospitalizace, úmrtí.

Očkování zde  ZDARMA pro:

  • osoby nad 65 let věku
  • osoby s farmakolog. řešeným onemocněním srdce a cév, dýchacích cest, ledvin, diabetem
  • osoby po splenektomii (odstranění sleziny) nebo po transplantaci krvetvorných buněk

Avšak i ostatním klientům všechny zdravotní pojišťovny očkování zcela nebo částečně proplácí. Výši příspěvku naleznete na stránce Příspěvky zdravotních pojišťoven. Cena za vakcínu včetně aplikace je 450 Kč.

Chřipka

Je vysoce nakažlivé virové onemocnění, které se přenáší kapénkami – vzduchem a přímým kontaktem. Postihuje všechny věkové skupiny a může vyvolat epidemii až pandemii. Nejohroženější skupinou jsou malé děti a senioři a to z důvodů komplikací plynoucích z onemocnění chřipkou, pro které často bývají hospitalizováni. Chřipka se projevuje rychlým vzestupem teplot až k 39st, zimnicí, třesavkou, bolestmi svalů a kloubů. Od 2. dne se objevuje suchý dráždivý kašel, pálení za hrudní kostí při kašli. Kašel se postupně stává produktivní. Dráždivý kašel může přetrvávat 1-2 týdny, únava často zůstává 2-4 týdny.

Léčba chřipky

Antibiotika nefungují, a proto nemá smysl je podávat. Nemocní odpočívají na lůžku, horečky (> 38 °C) sráží paracetamolem (Paralen 500mg 1,5- 2 tbl až 3x denně a/nebo ibuprofenem 400 mg 3x denně. Přetrvávají-li horečky i 4. den, je nutné navštívit svého lékaře, který vyloučí možné komplikace.

Očkování proti chřipce

Nejúčinnějí prevencí onemocnění je očkování,které zabrání nákaze v 70-90% a sníží výskyt komplikací až o 80%.

Během zimních měsíců se objevují i jiné infekce dých. ústrojí, proti kterým očkování proti chřipce neposkytuje ochranu (tzv. běžná nachlazení – rýma, bolesti v krku, kašel teploty 37-38st). Zpravidla při nich nedochází k životu nebezpečným komplikacím na rozdíl od chřipky.